Akcesoria kibica, czapka kibica cylinder Niemcy

Każda czapka, w tym czapka kibica, taka jak

cylinder,

akcesoria kibica cylinder Niemcy

to zazwyczaj nakrycie głowy. W naszej klasyfikacji wszystkie czapki wypełniają znamiona przedmiotów, które określamy, jako

gadżety reklamowe.

Są one wykonane z filcu bądź innego miękkiego surowca, który nie powoduje obtarć skóry głowy po długotrwałym z nią kontakcie. Stosownie do warunków, zmieniających się gustów, dostępności odpowiednich tkanin, najlepiej naturalnych, stosowanych akcesoriów, ozdóbek, aplikacji, haftów czy inskrypcji, niezmiennymi, stosowanymi niemal zawsze przy opracowywaniu tego rodzaju asortymentu odzieży, są również elementy usztywniające i kreujące jej ostateczny, nieodmienny wygląd. Detale te, w szczególności denko oraz daszek, stanowią kapitalny atrybut odróżniający go od pozostałych kategorii osłon głowy, które stosowali lub którymi nadal posługują się ludzie.

akcesoria kibica cylinder Niemcy

Jednym z najpopularniejszych, szczególnie w XIX stuleciu, gatunków nakryć głowy był

cylinder

(źródłosłów słowa pochodzi z greckiego kylindros, to znaczy walec, rozumiany jako forma podłużnego, sztywnego kapelusza z główką na planie walca i wąskim rondem.

Autorem, designerem i wytwórcą pierwszego egzemplarza znanego w dziejach cylindra był John Hetherington, zamieszkały w Anglii. Właściciel sklepu z pasmanterią, o którym legenda wspomina, że jego zjawienie się na ulicach rodzinnej miejscowości, spowodowało rozruchy.

akcesoria kibica cylinder Niemcy

Ponoć kilka niewiast omdlewało na widok oryginalnego wówczas nakrycia głowy, jakim był cylinder. A w powstałym wówczas zbiegowisku złamaniu uległa również jedna ręka. Historia publicznej premiery, jaką przeszedł

cylinder,

skończyła się obwinieniem Johna Hetheringtona przez burmistrza miasta. A następnie pod oskarżeniem naruszenia spokoju i podburzania do zamieszek, ukarano, go grzywną w wysokości 500 funtów. I to za noszenie jedwabnego kapelusza, którego połysk i blask przestraszyły zaskoczonych tym widokiem ludzi na ulicach.

Mimo tak skomplikowanego publicznego debiutu, czarny cylinder, dostatnio zdobiony kosztownościami i piórami, prędko stał się powszednim i modnym pośród kobiet i mężczyzn, szczególnie w Hiszpanii.

Szczyt popularności cylindry osiągnęły na przełomie XIX i XX wieku. Zazwyczaj wykonywane z atłasu, aksamitu i filcu w kolorze czarnym. Jakkolwiek w drugiej połowie XIX wieku popularność osiągnęły także kolorowe cylindry. Obecnie

cylinder

używany jest niezwykle rzadko do stroju wieczorowego lub w trakcie ujeżdżania, jednej z konkurencji jeździeckich.

akcesoria kibica cylinder Niemcy

Wraz z narodzinami w początku lat 60-tych XX wieku ruchu ultras, rozwojowi i popularyzacji podlegały także produkowane i stosowane przez kibiców akcesoria kibica, czyli gadżety sportowe. Akcesoria dla kibiców, to także cała gama wielobarwnych, zaprojektowanych w różnej formie czapek kibica, z których cylinder kibica, należy do najpopularniejszych.